Pamätám si veľmi jasne, ako som si ako chlapec vyrábal spoločne so svojimi kamarátmi rôzne druhy „zbraní“. Hry na indiánov, vojakov či Jánošíka boli v tom čase v kurze. Dobrý nôž čí dýka boli pre mnohých mojich rovesníkov nesplniteľným snom. Vyrábali sme si ich na kolene. Niektorí s pomocou otca si dokonca dokázali vyrobiť nôž s kvalitnou čepeľou a rukoväťou. Ťažko by však konkuroval nožom, ktoré si dnes v ponuke pre mladých aj starších, hlavne v army shopoch. Hovorí sa im dnes populárne nože na survival. Je to výraz z angličtiny a v preklade znamená prežitie. V drsnejších prírodných podmienkach, samozrejme.
Je to špecifická kategória nožov
Rozmanité nože pre prežitie sú špecifickou kategóriou nožov. Asi by bolo dosť náročné presnejšie definovať typ noža, ktorý do tejto kategórie nožov patrí a ktorý už nie. Môžeme však predpokladať, že za survival nôž je zvyčajne označovaný väčší nôž s pevnou čepeľou a maximálnou všestrannosťou. Na takýto nôž musí byť spoľahnutie v každej situácii. Mali by ste si s ním bez problémov naštiepať drevo na oheň, prejsť cez srsť a kožu, ako aj pohodlne pripraviť potraviny na večeru pri táboráku. Z týchto rôznorodých činností je asi jasné, že nie každý nôž bude napĺňať základné podmienky pre survival. Najdôležitejšia je určite kvalita, funkčnosť a praktickosť a v neposlednej miere aj celkový vzhľad noža.
Nože môžu mať rôznu čepeľ
Survival nôž sa obvykle nosí v kvalitnom a bezpečnom puzdre na opasku alebo aj v batohu. Je však dobré mať pri dlhodobejšom pobyte v prírode aj dva nože k dispozícii. Rôznej kvality a účelnosti. Typ čepele je asi vlastnosť, nad ktorou najviac ľudí premýšľa pri výbere noža do prírody. Existujú tri základné typy čepelí takýchto nožov. Je to hladká čepeľ, vrúbkovaná čepeľ a čepeľ kombinovaná. Vrúbkovaná čepeľ je najlepšia pre rezanie lán, kože, ale nemožno si s ňou poriadne nachystať drevo alebo pohodlne opracovať kus drievka. Hladká čepeľ je najuniverzálnejšia, dá sa s ňou odrezať všeličo. Kombinovaná čepeľ má dosť veľkú nevýhodu a tou je brúsenie. Nôž s takouto čepeľou kvalitne nabrúsiť v domácich či dokonca prírodných podmienkach je skutočne ťažké. Okrem čepele a puzdra záleží aj na rukoväti noža. Ale o nej niekedy nabudúce.