Rôzne slová vyvolávajú v našich hlavách rôzne asociácie. U každého trocha iné. Pre mňa slovné spojenie „nosič kibi“ okamžite vyvolalo predstavu chlapíka niekde v rovníkovej Afrike, ktorý ochotne a za odmenu pomáha turistom s nosením ich batožiny niekde na najbližší kopec. Pozrel som sa aj do niekoľkých výkladových slovníkov. Kibi bolo aj menšie mestečko niekde v Japonsku. Pod skratkou KIBI je známy aj Medzinárodný budhistický inštitút v štáte New Delhi v Indii. Je možné, aby nosič Kibi bol absolventom tejto vysokej školy, ktorej hlavným cieľom je podporovať múdrosť a súcit na základe tradícii tibetského budhizmu? Nie, samozrejme, že to tak nie je. Nosič kibi je jednoducho populárne ergonomické nosítko slúžiace na nosenie detí vo veku od 4 mesiacov do 3 rokov.
Nosič kibi má patentovaný dizajn
Ergonomické nosítko kibi má svoj pôvod u našich západných susedov v ČR. Nielen že tam bolo pôvodne patentované, ale aj sa tam vyrába prevážne z domácich zdravotne nezávadných materiálov. Pri jeho výrobe je kladený veľký dôraz na bezpečnosť a zdravie detí. Všetky materiály boli testované na prítomnosť chemikálií a spĺňajú zodpovedajúcu vyhlášku o bezpečnosti pre deti do 3 rokov. Funkčnosť nosiča kibi a chemická bezpečnosť potom bola v záťažových testoch skúšaná v laboratóriách podľa európskej normy pre látková nosidlá. Nosítko bolo testované na maximálnu záťaž 20 kg.
Nosič kibi ako akupuntúrny kanál
V medicíne sa pod „ki“ chápe akupunktúrny kanál prebiehajúci od nohy po hrudník, pomenovaný po obličkách a spojený s kanálom močového mechúra. V jednom z výkladových slovníkov sa uvádza, že tento akupuntúrny kanál močového mechúra beží od hlavy až po nohy na zadnej strane tela a je spojený s kanálom obličiek. A známa predpona „bi“ má tiež niekoľko významov. Označuje dve či dvojicu. A v prípade nosiča kibi by mohlo ísť o spojenie dvoch životodárnych kanálov. Matku a jej dieťa. Nie je to zaujímavá konštrukcia a asociácia pre nosič kibi?