Cúvací senzor sa stáva bežnou výbavou našich áut. Je to jednak pre naše vlastné bezpečie, pre ochranu ostaných na cestách a pre žiadne stresy z cúvania. Už len pre tieto dôvody si cúvací senzor obľúbite hneď po prvej jazde. Jeho výhody spočívajú v tom, že vás na blížiacu prekážku upozorní akustickým alarmom, poprípade je doplnený vizuálnou informáciou.
Je pre vás cúvací senzor úplnou novinkou alebo ho už bežne používate na správne manévrovanie pri parkovaní? Tak či onak nasledujúci príspevok určite každému pomôže zorientovať sa vo výhodách cúvacích senzorov!
Ako správne používať cúvací senzor?
Toto doplnkové vybavenie možno používať pre prednú aj zadnú kontrolu. Takto ich bežne nájdeme v sade 8 ks. Pri umiestnení len na zadný nárazník nám postačia 4 cúvacie senzory. Cúvací senzor možno svojpomocne domontovať aj na staršie autá. Treba však rešpektovať min. výšku 40 cm nad vozovku alebo podľa pokynov od výrobcu.
Pri senzoroch sa nemusíte báť ani žiadnej špeciálnej aktivácie. Hneď ako zaznamenajú, že auto cúva, zopnú sa automaticky aj senzory. Môžete teda parkovať v stiesnených a preplnených uličkách, jednoducho po celú dobu jazdy vzad vás vedie skvelý cúvací senzor. To sa vzťahuje na modely do zadného nárazníka. Pri predných senzoroch je pre aktiváciu nevyhnutné stlačenie brzdového pedálu.
Ako fungujú cúvacie senzory?
Práca s nimi je pre nás taká jednoduchá vďaka technológii na princípe ultrazvuku. Po náraze o prekážku sa prepočíta vzdialenosť, na ktorú sme upovedomení rôznou intenzitou hlasitosti. Ideálne, ak cúvací senzor vysiela pri zvýšenej frekvencii (napr. 68 kHz). Tým možno obmedziť riziko falošného poplachu.
Cúvací senzor ale reálne za vás nejazdí. To znamená, že stopky na očiach má stále vodič a len on zhodnocuje najlepší spôsob riadenia svojho vozidla. Takisto ani cúvací senzor nie je nekonečný. Dokáže zaznamenať prekážku vo vzdialenosti cca. 2,5 m, pričom 0,1 – 0,3 m sa považuje už za kritickú.
Kriticky nie, ale hlavne s úsmevom a bez obáv sa aj vy ujmite tohto doplnkového príslušenstva. Chvály na cúvací senzor nenechajú na seba dlho čakať!