Krásny, sviežo zelený, pokosený trávnik je vizitkou dobrej starostlivosti. Výsledok nie je ťažké dosiahnuť. Stačí obetovať trochu času a úsilia. Aby bol trávnik pekný, nestačí ho však iba pravidelne kosiť, ale je potrebné dopriať mu aj dostatok živín. Tie mu poskytne napríklad hnojivo na trávnik.
Jarné ošetrenie trávnika
Trávniku treba najväčšiu pozornosť venovať na jar. Po zime je totiž vyčerpaný a aby sa mohol prebudiť, získať sviežu farbu a rásť nielen do výšky, ale aj zahusťovať sa, je potrebné dodať mu živiny. Trávnik potrebuje najmä dostatočný prísun dusíka, fosforu, horčíka a draslíka.
Predtým než sa však aplikuje hnojivo na trávnik, je dobré trávnik prevzdušniť. To môžeme jednoducho urobiť aerifikátorom alebo pri menšej ploche aj vidlami. Cieľom tohto procesu je dostať vzduch ku korienkom. Prevzdušnený trávnik lepšie prijíma vodu a živiny.
Ak sa po zime na trávniku vytvorili nerovnosti, vyrovnať ich je možné hrubozrnným pieskom, ktorý sa rozhodí po trávniku. Trávnik potom treba prejsť valcom, no nie príliš ťažkým.
Hnojenie trávnika
Trávnik by sa mal hnojiť pred dažďom. Ak sa ale nechystá pršať, trávnik sa môže pohnojiť a potom poliať. Hnojivo na trávnik treba aplikovať rovnomerne. Vhodným pomocníkom je aplikačný vozík. Trh ponúka mnoho druhov hnojív. Niekedy je ťažké sa v nich vyznať, hlavne čo sa týka pomeru obsiahnutých prvkov.
Najvhodnejším hnojivom je hnojivo na trávnik NPK s obsahom dusíka, fosforu a draslíka. Trávnik ale potrebuje aby mu živiny boli dodávané postupne. Hnojivom s takou vlastnosťou je napríklad Mitchurin, hnojivo na trávnik s prídavkom prírodného zeolitu.
Zeolit, klinoptilolit je sorbent, ktorý do seba adsorbuje živiny z hnojiva a postupne ich uvoľňuje. Trávnik teda nedostane ani príliš málo, ani príliš veľa živín. Hnojivo s prírodným zeolitom trávu navyše posilňuje. Tá je vďaka nemu odolnejšia voči chorobám aj poveternostným podmienkam.
Pokiaľ na trávnik použijete zeolitové hnojivo, pravidelne ho budete kosiť a polievať, verte tomu, že vám ho bude závidieť nejeden sused.